[syndicated profile] radio_svoboda_ua_feed
Адвокат колишнього президента України Віктора Януковича заявив, що інформація про заочне розслідування у справі його клієнта і компанії «Укртелеком», про яке раніше в понеділок повідомили в Генеральній прокуратурі України, було винесене ще майже два роки тому і, на його думку, з порушеннями.


«Ця інформація дворічної давнини. Рішення Печерського районного суду було винесено ще в липні 2015 року. До цього часу про це рішення замовчувалося, оскільки воно прийняте з очевидними порушеннями процесу – на момент його винесення розшук Віктора Януковича Інтерполом було припинено. А в законі на той час містилась однозначна вимога, що особа, проти якої порушувалася справа, мала перебувати в міжнародному розшуку», – заявив адвокат юридичної компанії Aver Lex Віталій Сердюк.


За його словами, ці порушення стали предметом оскарження в Європейському суді з прав людини, яке подали британські адвокати Януковича і про яке вони повідомили ще в жовтні 2015 року.


Цю заяву адвоката в Генеральній прокуратурі України ще не коментували.


Раніше в понеділок речниця генерального прокурора України Юрія Луценка Лариса Сарган повідомила деякі дані про досудове розслідування у кримінальному провадженні в так званій справі «Укртелекому», в якій Віктор Янукович є одним із фігурантів. При цьому вона, між іншим, повідомила, що отримано дозволи суду на здійснення спеціального розслідування стосовно колишнього президента України Віктора Януковича і колишнього міністра фінансів Юрія Колобова. Коли саме були отримані ці дозволи, вона не уточнила.


У жовтні 2015 року англійська адвокатська компанія Joseph Hage Aaronson LLP оприлюднила прес-реліз про те, що колишній президент України Віктор Янукович подав позов до Європейського суду з прав людини у зв’язку з «неодноразовими порушеннями Україною прав людини щодо нього». При цьому як одна з причин подання позову було вказане рішення Печерського районного суду Києва щодо початку процедури заочного розслідування щодо Януковича. Коли саме був поданий позов, у повідомленні не уточнили.


Наприкінці липня 2015 року Інтерпол зняв інформацію про міжнародний розшук Януковича зі свого сайту – як заявили його британські адвокати, після того, як вони оскаржили рішення про розшук. Українські правоохоронці наголошували, що Інтерпол обмежив публічний доступ до інформації про розшук Януковича тимчасово, для додаткової перевірки, але це не означало припинення самого розшуку. Врешті, як заявили його британські адвокати 3 травня цього року, Інтерпол остаточно зняв Януковича з розшуку рішенням своєї сесії 27 лютого – 3 березня.


Віктор Янукович є фігурантом кількох кримінальних справ, зокрема, щодо перевищення ним повноважень від листопада 2013-го до лютого 2014 року, щодо масових убивств активістів Майдану, а також за фактом захоплення ним державної влади в 2010 році. Наразі жодне з цих проваджень не розглядається в судах по суті. Крім того, щодо нього порушене, серед інших, кримінальне провадження у справі про приватизацію «Укртелекому», за яким його й оголошували в міжнародний розшук.
[syndicated profile] radio_svoboda_ua_feed
«Ми повинні переводити наші школи на українську мову навчання, щоб дати можливість нашим випускникам бути конкурентоспроможними саме на ринку України»
sparkmann: ukr (Default)
[personal profile] sparkmann
Когда я был маленьким и учился в школе, то на уроках истории нас учили, что к 1914 году в мире назрели такие непримиримые противоречия капитализма, что первая мировая война была неизбежна.

Когда я подрос и стал изучать историю всерьез, я узнал, что никаких противоречий вовсе не было, а даже наоборот, к 1914 году обстановка в мире была очень стабильной. Как никогда раньше стабильной.

Земной шар был честно поделен на колонии между ведущими державами, так что никому особо обидно не было, экономика и промышленность во всем мире стремительно развивались, а уровень жизни людей рос, как на дрожжах.

А главное, все ведущие державы были повязаны такими перекрестными военными договорами, что любой мелкий локальный конфликт неизбежно привел бы к глобальному мировому пожару, который, понятное дело, был никому не нужен. Поскольку от него никто бы не выиграл, а все только бы проиграли.

И это считалось самой надежной гарантией мира. О чем тогдашние газеты много и с удовольствием писали.Это было логично и разумно.

Но кто же знал, что разум и логика будут бессильны перед психопатом, стоящим во главе государства, и что для императора Германии Вильгельма, личные обиды и детские комплексы окажутся важнее разума и станут достаточным поводом для того, чтобы раздуть этот самый мировой пожар.

К чему это я рассказываю. Вон сегодня один знакомый мне объяснял, что ядерное оружие является самой надежной гарантией мира, потому что все понимают, что ядерную войну человечество не переживет.

Ну что же, его слова разумны и логичны. Но, как и сто лет назад, не учитывают такого фактора, как психопат, стоящий во главе государства.

Андрей Шипилов, Shipilov.com

Я там не працюю

May. 23rd, 2017 12:18 am
ukurainajin: (Default)
[personal profile] ukurainajin
Для мене симетрична хвора цікавість з нашого боку, типу до отих сталаґмітів, гівнопівнів та турецьких помідорів така сама, як «чо там у хохлов». Хоча різниця є — у нас менше вигадують, бо часто у цьому немає потреби, у той час як російські володарі думок більше полюбляють вважати маразмом те, що вони самі таким наречуть. Кому краще відіб'ється, згодом побачимо. Гадаю, бачити скалку у своєму оці — це завжди продуктивніше.

Хотів поставити випуск «Антизомбі» про ЄБ-2017 та польські туалети, але більш пізнавальним за висміювання КисільТБ мені здалося інше. Пригадався якийсь фантастичний твір, де персонаж бився, звивався, усвідомлював все це та, однак, не міг зректися хибної позиції через інстинкт самозбереження імплантованої сутності. От не пам'ятаю, де це було.
silent_gluk: (pic#4742419)
[personal profile] silent_gluk posting in [community profile] ru_strugackie
Отсюда: http://www.fantlab.ru/blogarticle49365

ВМЕСТО ПРЕДИСЛОВИЯ

Роман Николаевич Ким скончался 14 мая 1967 года. Прошло ровно 50 лет как он покоится на Ваганьковском кладбище... Его книги до сих вызывают интерес у читателей. А в последнее время поклонники его творчества получили возможность ознакомиться у его удивительной, полной захватывающих тайн биографией. В середине 2016 года издательство "Молодая гвардия" в серии "Жизнь замечательных людей" выпустило в свет книгу Александра Куланова "Роман Ким", а годом раньше издательство "Вече" в серии "Гриф секретности снят" подарила читателям книгу Ивана Просветова "Крёстный отец" Штирлица". С этого издания и начнём...

С первых строк повествования Просветова... Нет, не так... В самом первом предложении аннотационной карточки издания "Вече" цитируется письмо Аркадия Стругацкого брату Борису, отправленное с Камчатки в 1952 году: "Непременно прочитай "Тетрадь, найденную в Сунчоне" Романа Кима..."


Читать дальше )

Продолжение следует.
[personal profile] probegi


И Путин говорит правду, и Росстат говорит правду.
Все дело в выборке.

хехе

Россию спасут...

May. 22nd, 2017 09:01 pm
4zn: (Default)
[personal profile] 4zn posting in [community profile] antizatupinec


окончание предыдущего текстаRead more... )

Несправедливость

May. 23rd, 2017 12:04 am
telesyk: (pic#9339618)
[personal profile] telesyk


М-дя... вообще-то детство в будке, мать-уголовница - образцовая биография для путинского полицая. Надеюсь ошибку исправят и ватницу вернут в ряды.

Ночь

May. 23rd, 2017 12:01 am
alien3: (Default)
[personal profile] alien3


Доброй ночи.


Звезда Вега из созвездия Лира над статуями острова Пасхи. Автор: Юрий Белецкий
falcrum: (Violet smoker)
[personal profile] falcrum
Напротив деканата в клерикальном смысле этого слова нашлось заведение по выпечке всякого сдобного (внимание, по клику - везде большие фото!):Мегвзум на домовой знак:Я в такие лавочки во время беготни по городку несколько раз врывался на предмет захомячить в себя печеньку или пироженку: увы, был ли конкретно в этой - не помню. В целом, интересно попробовать, но особого восторга не вызвало...
[syndicated profile] krebs_on_security_feed

Posted by BrianKrebs

A few weeks back, HR and financial management firm Workday.com sent a security advisory to customers warning that crooks were sending targeted malware phishing attacks at customers. At the same time, Workday is publishing on its site a list of more than 800 companies that use its services, making it relatively simple for attackers to chose their targets. This post examines whether it makes sense for software-as-a-service (SaaS) companies to publish lists of their customers when those customers are actively under siege from phishers impersonating the SaaS provider.

At its most basic, security always consists of trade-offs. Many organizations find a natural tension between marketing and security. The security folks warn that publishing too much information about how the company does business and with whom makes it way too easy for phishers and other scammers to target your customers.

A screenshot of a phishing lure used to target Workday customers.

A screenshot of a phishing lure used to target Workday customers.

The marketing folks, quite naturally, often have a different perspective: The benefits of publishing partner data far outweigh the nebulous risks that someone may abuse this information.

So the question is, at what point does marketing take a backseat to security at SaaS firms when their customers are being phished? Is it even reasonable to think that determined attackers would be deterred if they had to pore through press releases and other public data to find a target list?

When I first approached Workday in researching this column, I did so in regard to an alert they emailed customers earlier this month. In the alert, Workday warned that customers using single-factor authentication to access Workday were being targeted by email phishing campaigns. The company said there was no evidence to suggest the phishing a result of the Workday service or infrastructure, but rather it was the result of phishing emails where individuals at customer organizations shared login credentials with a malicious third party. In short, they’d been phished.

Workday advised customers to take advantage of the company’s two-factor authentication systems, and to enable secondary approvals for all important transactions.

All good advice, but I also challenged the company that it maybe wasn’t the best idea to also publish a tidy list of more than 800 customers on its Web site. I also noted that Workday’s site makes it simple to find an HTML template for targeted phishing campaigns. Just take one of the companies listed on its site and enter the name in the Workday Sign-in search page. Selecting Netflix from the list of Workday customers, for example, we can find Netflix’s login page:

Netflix's sign-in page at Workday.com.

Netflix’s sign-in page at Workday.com.

That link opens up a page that allows Netflix customers to login to Workday using Google’s OAuth system for linking third-party apps to Google accounts. It’s a good thing we haven’t recently seen targeted phishing attacks that mimic this precise process to hijack Google accounts.

Oh wait, something very similar just happened earlier this month. In the first week of May, phishers began sending Google Docs phishing campaigns via Gmail disguised as an offer to share a document. Recipients who fell for the ruse ended up authorizing an app from Google’s OAuth authentication interface — i.e., handing crooks direct access to their accounts.

Before I go further, let me just say that it is not my intention to single out Workday in this post: There are plenty of other companies in its exact same position. The question I want to explore is at what point does marketing get trumped by security? For me, the juxtaposition between Workday’s warning and its priming the pump for phishers at the same time seemed off.

Workday wasn’t swayed by my logic, and they referred me to a marketing industry analyst for the finer points of that perspective. Michael Krigsman, a tech industry analyst and host at cxotalk.com, said he often advises smaller companies that may be less sophisticated in their marketing strategies to publish a list of customers on their home pages.

“Even when it comes to larger companies like Workday, they’re selling so many seats that this information is highly public knowledge and very easy to get,” Krigsman said. “If you’re interested in Workday’s customer lists, for example, you can easily find that out because Workday puts out press releases, their customers put out press releases, and this gets picked up in the trade press.”

WHERE I COME FROM

Fair enough, I said, and then I explained my historical perspective on this topic. Ever since I broke a series of stories about breaches at major retailers like Target, Home Depot, Neiman Marcus and Michaels, I’ve been inundated with requests from banks and credit unions to help them figure out which merchants were responsible for credit and debit card fraud that was costing them huge financial losses.

They sought my help in figuring this out because Visa and MasterCard have contractual ways to help banks recover a portion of the funds lost to credit card breaches if the financial institutions can show that specific fraud was traced back to cards all used at the same breached merchant.

As a result, I’ve spent a great deal of my time over the past few years helping these financial institutions find out for themselves which of their cards were breached at which merchants — pointing them to underground forums where — if they so chose — they could buy back a small number of cards and look to see if any of those had a commonality (known in financial industry parlance as a “common point of of purchase” or CPP).

I’ve never sought nor have I received remuneration for any of this assistance. However, one could say that this assistance has paid off in the form of tips about CPPs from various financial industry sources that — in the aggregate — strongly point to breaches at major retailers, hotels and other establishments where credit card transactions are plentiful and traditionally not terribly well protected.

But even financial institution fraud analysts who are adept at doing CPP analysis on cards for sale in the underground markets can be blind to the breach whose only commonality is a third-party provider — such as a credit card processor or a vendor that sells and maintains point-of-sale devices on behalf of other businesses.

Nine times out of ten, when a financial institution can’t figure out the source of a breach related to a batch of fraudulent credit card transactions, the culprit is one of these third-party POS providers. And in the vast majority of cases, a review of the suspect POS provider shows that they list every one of their customers somewhere on their site.

Unsurprisingly, Russian malware gangs that specialize in deploying POS-based malware to record and transmit card data from any card swiped through the cash register very often target POS providers because it is the easiest way into the cash registers at customer stores. Interview the individual store managers who operate compromised tills — as I have on more occasions that I care to count — and what you invariably find is that the malware got on their POS systems because an employee received an email mimicking the POS provider and clicked a booby-trapped link or attachment.

 

[syndicated profile] krebs_on_security_feed

Posted by BrianKrebs

In March 2017, KrebsOnSecurity warned that thieves who perpetrate tax refund fraud with the U.S. Internal Revenue Service were leveraging a widely-used online student loan tool to find critical data on consumers that allows them to claim huge refunds with the IRS in someone else’s name. This week, it emerged that a Louisiana-based private investigator is being charged with using the same online tool to glean tax data on then-presidential candidate Donald J. Trump.

A story today at Diverseeducation.com points to court filings in the U.S. District Court for the Middle District of Louisiana, in which local private eye Jordan Hamlett is accused by federal prosecutors of abusing an automated tool at the U.S. Department of Education website that is designed to make it easier for families to complete the Education Department’s Free Application for Federal Student Aid (FAFSA) — a lengthy form that serves as the starting point for students seeking federal financial assistance to pay for college or career school.

Grand jury findings in a sealed case against Louisiana private investigator Jordan Hamlett.

Grand jury findings in a sealed case against Louisiana private investigator Jordan Hamlett.

In November 2016, Hamlett — the owner of Baton Rouge-based Averlock Investigations — was indicted on felony charges of trying to glean then President-Elect Trump’s “adjusted gross income,” or AGI, using the FAFSA online tool. In the United States, the AGI is an individual’s total gross income minus specific deductions. Diverse Education’s Jamaal Abdul-Alim cites sources saying the accused may have been trying to get Trump’s tax records.

In any event, he failed, according to prosecutors. Last month, the IRS announced that the Education Department was disabling the FAFSA lookup tool because it was being abused by tax fraudsters.

According to Diverse Education, hints about the case against Hamlett came out earlier this month in an IRS oversight hearing before the U.S. House committee on oversight and government reform. At that hearing, “Timothy P. Camus, deputy inspector general for investigations at the Treasury Inspector General for Tax Administration, or TIGTA, alluded to the Hamlett case but did not mention Hamlett by name, nor did he indicate that then-presidential candidate Trump was the target,” Abdul-Alim writes. “Instead, Camus only mentioned that TIGTA ‘detected an attempted access to the AGI of a prominent individual.'”

Attempts to reach Hamlett for comment have been unsuccessful so far, and the complaint against him remains sealed. However, KrebsOnSecurity obtained a response on Nov. 10, 2016 from U.S. Attorney J. Walter Green that lays out the basic facts in the case. A copy of that document is here (PDF).

It’s interesting to note that this wasn’t the only time U.S. government authorities detected someone trying to access Trump’s AGI information. According to the government’s response, the alleged unauthorized attempt at Trump’s AGI data being attributed to Hamlett occurred on Sept. 13, 2016.

In TIGTA Deputy Inspector General Camus’ testimony to the House committee (PDF), he said his office detected a second attempt to access the same “prominent individual’s” AGI data via the FAFSA online lookup in November 2016, although the testimony doesn’t say whether that attempt was successful.

Amazingly, it wasn’t until an IRS employee on February 27, 2017 complained that he had his own tax refund filed on his behalf because thieves abused the FAFSA tool that the IRS moved to restrict online access to the service, according to response to committee questioning from IRS Chief Information Officer S. Gina Garza.

The government doesn’t say in its pleadings why the accused was allegedly unsuccessful in obtaining President Trump’s AGI data. It could be that the Social Security number he had for Trump wasn’t correct; or, the account may have been flagged prior to the alleged attempt.

In any event, I want to take this opportunity to remind readers to assume that the static facts about who you are — including your income, date of birth, Social Security number, and a whole host of other information you may consider private — are likely at risk thanks to well-intentioned but nonetheless poorly secured third-party services that leak this data if the impersonator has but a few data points with which to work.

And of course these data points are for sale via a myriad places in the Dark Web for less than the Bitcoin equivalent of a regular coffee at Starbucks. On this front I’m reminded of the case of ssndob[dot]ru, a now-defunct identity theft service that held this data on more than 200 million Americans.

That service was used to look up the name, address, previous address, phone number, Social Security number and date of birth on some of America’s top public figures and celebrities — data that was later published on a doxing site called exposed[dot]su. The victims of exposed[dot]su included then First Lady Michelle Obama; then-director of the FBI Robert Mueller; an former U.S. Attorney General Eric Holder.

Exposed[dot]su was built with the help of identity information obtained and/or stolen from ssndob[dot]ru.

Exposed[dot]su was built with the help of identity information obtained and/or stolen from ssndob[dot]ru.

silent_gluk: (pic#4742422)
[personal profile] silent_gluk
Как известно, Весенний Фестиваль Цветов в Аптекарском огороде (да, вы все поняли абсолютно правильно!) длится где-то месяца полтора. За это время там успевает поцвести многое - от подснежников до рододендронов, они же почти азалии.

Как вы понимаете, цветут они все не одновременно, так что ходить на этот фестиваль стоит несколько раз (это все же не орхидеи, "не та, так эта").

Вот недавно мы ходили второй раз (первый был - "на первоцветы", этот - "на тюльпаны"; можно было бы и "на нарциссы", но их меньше, а кроме того, я их не понимаю). Ну и 250 (или сколько там) фотографий...Заглавной картинкой пусть будет эта. Хоть мы и шли смотреть на тюльпаны - но розоцветных там тоже хватало. А это миндаль. (Примечание: видела цветущий миндаль. Теперь я знаю, где в Москве он водится.)

Читать дальше )
[syndicated profile] oleg_leusenko_feed
Три года ДНР. К чему мы пришли.
http://karaul.net/tri_goda_dnr/
Сегодня 11 мая 2017 года. Ровно три года назад В ДНР прошел референдум
Давайте уже признаем, что ситуация тупиковая, мы пришли к абсолютно противоположным целям и на наших рвениях построили бандитское псевдоформирование с некоторыми признаками государственности и с целью распилить регион и российские дотации. Это не республика. Как бы кого-то это ни коробило бы.

Что они получили?
Они получили нью-олигархию, но уже в лице тех, кого поставила Москва на царство и их ставленников. Они получили отъем собственности под всякими благовидными предлогами (вспомним те же «Рынки Донбасса«), получили засекреченную доходную часть бюджета, получили безработицу, нищету и поборы на границах и блокпостах. Получили отсутствие внятных социальных лифтов. Дичайшую коррупцию и критические условия жизни. Получили возможность сесть без суда и следствия в тюрьму на несколько лет по выдуманным обвинениям (например Евгений Бражников, Алию Камара и несколько тысяч других людей). Человека могут вот просто так арестовать и пытать, а после заставить уехать. Роман Лягин через это прошел.

[syndicated profile] oleg_leusenko_feed
Вероятным кандидатом на пост президента РФ вместо Путина является нынешний министр обороны Сергей Шойгу. Такое мнение в интервью "Собеседнику" выразил российский журналист и телеведущий Евгений Киселев.

По его словам, сейчас на России выдвигаются две главные версии развития событий в 2018 году."Первая - преемник, и сейчас в этом качестве чаще всего называют Шойгу. Осенью меняют главу правительства, Шойгу или иной преемник становится премьером и в восемнадцатом побеждает", - рассказал Киселев.

Для самого же Путина вводится специальный пост - вроде "отца нации".

"Второй вариант: Путин идет на выборы, выигрывает их, а потом мягко передает власть, бремя которой ему уже надоело, оговаривая для себя неуязвимую позицию; то есть происходит все то же самое, но не до 2018-го, а после", - заявил журналист.

При этом Киселев отметил, что ни одна версия пока не имеет отношения к действительности, так как решение на России принимает один человек, причем - в последний момент.

Отвечая на вопрос журналиста, возможен ли уход Путина, он сказал: формально - да, но с сохранением всей власти.

"Путин любит такие ходы и в 2008-м поступил именно так. Ни в какие революционные сценарии я не верю, хотя Россия известна непредсказуемостью и в этом смысле. Ни в какую перестройку сверху - тоже: опыт Горбачева всех научил. В сценарий территориального распада - тем более. И не думаю, что Путин всерьез стремится к масштабному военному конфликту как к главному средству самосохранения", - подчеркнул Киселев.

Он также признал, что сложно делать какие-то прогнозы ситуации на России.

"Отличительная черта российской политики путинских времен - принципиальная непрозрачность. Кремль - абсолютный черный ящик. Я даже думаю, там нарочно любят опровергать рациональные построения", - подытожил Киселев.

Profile

juan_gandhi: (Default)
juan_gandhi

May 2017

S M T W T F S
  1 23 4 5 6
7 89 1011 1213
14 15 1617 18 19 20
21 222324252627
28293031   

Most Popular Tags

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 22nd, 2017 09:25 pm
Powered by Dreamwidth Studios